Vítejte u rubriky Sval týdne, která vám přináší zajímavosti z anatomie našeho těla, vysvětluje, jak jednotlivé svaly působí v sedle, a jak je můžeme posílit či protáhnout. Svalem dnešního dílu je musculus soleus, tedy šikmý sval lýtkový.
M. soleus začíná na zadní straně kosti holenní a lýtkové a vede dolů až k patě, kam se upíná Achillovou šlachou. Někdy bývá společně se svalem, který jej překrývá (m. gastrocnemius), označován za trojhlavý lýtkový sval.
Má dvě primární funkce: působí jako důležitá složka rovnováhy ve stoje (neustálým tahem udržuje rovnováhu stojícího těla) a má na svědomí plantární flexi – tedy propnutí špičky. Zde už jako jezdci můžeme zpozornět, protože obě jeho hlavní funkce se zrcadlí i do sedla.
Soleus je jedním ze svalů, které ovlivňují stabilitu spodní části nohy a skrze ni rovnováhu celého těla jezdce. Posílený sval pomáhá nohu udržet v ideální a také klidné poloze. Je-li ale zkrácený (tedy pokud je přetížený nebo neprotažený), táhne patu nahoru, čímž znemožňuje uvolněné uložení chodidla ve třmeni a způsobuje nežádoucí tlaky jezdcovy nohy na sedlo a koně – včetně svírání koleny.
Jak při cvičení soleus zacílit? Pojďme se podívat na tři jednoduché cviky, kterými soleus posílíme.
Prvním základním cvikem, který mohou dělat i menší děti či lidé začínající s cvičením, je zvedání na špičky ze stoje. Já osobně preferuji zvedání z bloku (nebo schodu či zkrátka vyvýšeného místa), protože zde máme větší zacílení na rovnováhu a také maličko větší rozsah pohybu – toto cvičení lze však bez problému dělat i jen ze země. Čím pomaleji a kontrolovaněji pohyb provádíme, tím větší efektivitu bude mít.
Druhým cvičením je klasický výpad – kdy se předsunutá noha zvedá na špičku a zpět. Zbytek těla zůstává co neklidnější.
V neposlední řadě lze soleus posílit také dřepem s oporou o stěnu, ve kterém opět zvedáme paty nahoru. Tento cvik mimo jiné cílí na celou spodní končetinu a střed těla.
A co jeho protažení?
Soleus protahujeme ve stoje s jednou nohou předkročenou. Míříme směrem před sebe, obě chodidla jsou na zemi a obě kolena mírně pokrčená. Pro větší efektivitu se rukama můžeme opřít o zeď.
Na videolekci se můžete podívat v rámci členství EquiFit.